Cartea memoriei

Cartea memoriei Sammie McCoy e o fata desteapta care stie ce vrea: sa termine liceul ca sefa de promotie si sa plece cat mai repede din micul orasel in care traieste. Nimic n-are cum sa-i stea in cale mai…

Cheia de sticla

Cheia de sticla Proza lui Hammett este unica iar personajele lui sunt creionate cu abilitate. Talentul literar si inventivitatea nu l-au impins niciodata dincolo de limitele credibilului. The New York Times In America anilor 1930 un politician corupt aspira…

Setea muntelui de sare

Setea muntelui de sare

Simpatizantul

Simpatizantul

Viata dupa viata

Viata dupa viata Cu totii experimentam in cele mai ciudate momente acel sentiment pe care il numim deja-vu. Pentru Ursula Todd insa dj-vu-urile sunt semne ale unei vieti traite la nesfarsit. Cum ar fi daca ai putea sa-ti iei…

Gargară cu gudron

Gargară cu gudron In Cehoslovacia de dupa Al Doilea Razboi Mondial un orfelinat condus de maici este preluat la ordinul guvernarii comuniste de cativa veterani fosti combatanti pe front. Baietii din orfelinat sunt instruiti militar cateva luni inainte de…

Compozitia

Compozitia Noua carte din colectia Micul atelier Compozitia isi propune sa ne ofere cateva sfaturi si observatii legate de elemente accesibile din punct de vedere formal necesare pentru a crea o imagine si a compune un spatiu plastic. In…

Pregatirea psihopedagogica. Manual pentru definitivat si gradul didactic II

Pregatirea psihopedagogica. Manual pentru definitivat si gradul didactic II Volumul reuneste contributiile unui colectiv national format din cadre didactice universitare din Bucuresti Cluj Craiova Brasov Pitesti Ploiesti Constanta Galati pornind de la un nucleu format din autorii programelor nationale…

Hanul lui Manuc

Hanul lui Manuc Simona Antonescu este autoarea romanului Fotograful Curtii Regale romanul cistigator al Concursului de Debut al Editurii Cartea Romaneasca editia 2014 si al Premiului de Debut al Uniunii Scriitorilor din Romania. Al treilea roman al Simonei Antonescu…

De la statuie la piatra

De la statuie la piatra Aceasta carte a fost publicata cu sprijinul Directoratului General pentru Carti Arhive si Biblioteci al Ministerului Culturii din Portugalia. Jose Saramago spunea ca trebuie sa fim grijulii cu cartile fiindca ele poarta inauntrul lor…

Nemira
  • Cartea memoriei

    Cartea memoriei Sammie McCoy e o fata desteapta care stie ce vrea: sa termine liceul ca sefa de promotie si sa plece cat mai repede din micul orasel in care traieste. Nimic n-are cum sa-i stea in cale mai…

  • Cheia de sticla

    Cheia de sticla Proza lui Hammett este unica iar personajele lui sunt creionate cu abilitate. Talentul literar si inventivitatea nu l-au impins niciodata dincolo de limitele credibilului. The New York Times In America anilor 1930 un politician corupt aspira…

  • Setea muntelui de sare

    Setea muntelui de sare

  • Simpatizantul

    Simpatizantul

  • Viata dupa viata

    Viata dupa viata Cu totii experimentam in cele mai ciudate momente acel sentiment pe care il numim deja-vu. Pentru Ursula Todd insa dj-vu-urile sunt semne ale unei vieti traite la nesfarsit. Cum ar fi daca ai putea sa-ti iei…

  • Gargară cu gudron

    Gargară cu gudron In Cehoslovacia de dupa Al Doilea Razboi Mondial un orfelinat condus de maici este preluat la ordinul guvernarii comuniste de cativa veterani fosti combatanti pe front. Baietii din orfelinat sunt instruiti militar cateva luni inainte de…

  • Compozitia

    Compozitia Noua carte din colectia Micul atelier Compozitia isi propune sa ne ofere cateva sfaturi si observatii legate de elemente accesibile din punct de vedere formal necesare pentru a crea o imagine si a compune un spatiu plastic. In…

  • Pregatirea psihopedagogica. Manual pentru definitivat si gradul didactic II

    Pregatirea psihopedagogica. Manual pentru definitivat si gradul didactic II Volumul reuneste contributiile unui colectiv national format din cadre didactice universitare din Bucuresti Cluj Craiova Brasov Pitesti Ploiesti Constanta Galati pornind de la un nucleu format din autorii programelor nationale…

  • Hanul lui Manuc

    Hanul lui Manuc Simona Antonescu este autoarea romanului Fotograful Curtii Regale romanul cistigator al Concursului de Debut al Editurii Cartea Romaneasca editia 2014 si al Premiului de Debut al Uniunii Scriitorilor din Romania. Al treilea roman al Simonei Antonescu…

  • De la statuie la piatra

    De la statuie la piatra Aceasta carte a fost publicata cu sprijinul Directoratului General pentru Carti Arhive si Biblioteci al Ministerului Culturii din Portugalia. Jose Saramago spunea ca trebuie sa fim grijulii cu cartile fiindca ele poarta inauntrul lor…

  • Insula Sahalin

    Insula Sahalin In 1890 medicul Cehov in virsta de treizeci de ani care tocmai aflase ca sufera de tuberculoza se angajeaza intr-o calatorie de unsprezece saptamini ce traverseaza Siberia spre colonia penitenciara Sahalin. La inceputul acestei aventuri tinarul Cehov…

  • Odiseea căpitanului Cousteau

    Odiseea căpitanului Cousteau Atras inca din adolescenta de mare Jacques-Yves Cousteau s-a inscris la Academia Navala din Brest. Asa incepe povestea celui care avea sa devina unul dintre cei mai mari oceanologi ai lumii. Dupa ce l-a intilnit pe…

  • Istoria credintelor si ideilor religioase Vol. II: De la Gautama Buddha pina la triumful crestinismului

    Istoria credintelor si ideilor religioase Vol. II: De la Gautama Buddha pina la triumful crestinismului Monumentala lucrare Istoria credintelor si ideilor religioase exploreaza originea si semnificatiile divinitatilor si riturilor din diferite epoci si regiuni ale lumii punand in evidenta…

  • Lizoanca

    Lizoanca Editia a II-a adaugita Premiul Ion Creanga al Academiei Romane pentru editia 2009 Lizoanca este o carte cutremuratoare scrisa intr-un stil rafinat si nuantat. (Martina Freier) Chiar si cele mai mici detalii sint veridice in romanul Lizoanca. (Magyar…

  • Cand armele vorbesc

    Cand armele vorbesc Un roman eveniment primul thriller politico-militar din literatura romana va introduce direct in atmosfera tensionata de la finele primului deceniu al secolului XXI atunci cand diplomatia lasa loc loviturilor directe cand promisiunile unui timp al pacii…

  • Dumplin’. Vreau o viata pe masura formelor mele

    Dumplin’. Vreau o viata pe masura formelor mele Willowdean Dickson (Will) autoproclamata grasuta si poreclita Gogosica de catre mama ei fosta regina a frumusetii s-a simtit intotdeauna foarte bine in pielea ei. Crede cu tarie ca nu trebuie sa-ti…

  • Collins Gem: SAS Survival Guide: How to Survive in the Wild on Land or Sea

    Collins Gem: SAS Survival Guide: How to Survive in the Wild on Land or Sea

  • Attack on Titan 2

    Attack on Titan 2 BIRTH OF A MONSTER   The Colossal Titan has breached humanity’s first line of defense Wall Maria. Mikasa the 104th Training Corps’ ace and Eren’s best friend may be the only one capable of defeating…

  • The Land of Stories: A Grimm Warning: Book 3

    The Land of Stories: A Grimm Warning: Book 3

  • Two by Two

    Two by Two #1 New York Times bestselling author Nicholas Sparks returns with an emotionally powerful story of unconditional love its challenges its risks and most of all its rewards.At 32 Russell Green has it all: a stunning wife…

  • Thank You for Being Late : An Optimist’s Guide to Thriving in the Age of Accelerations

    Thank You for Being Late : An Optimist’s Guide to Thriving in the Age of Accelerations A field guide to the twenty-first century written by one of its most celebrated observersWe all sense it―something big is going on. You…

  • Golden Lion

    Golden Lion Worldwide bestselling author Wilbur Smith will take you on an incredible journey on the thrashing seas off the coast of Africa in this glorious return to the series that made him who he is: The Courtney series….

  • Carve the Mark

    Carve the Mark Fans of Star Wars and Divergent will revel in internationally bestselling author Veronica Roth’s stunning new science-fiction fantasy series.On a planet where violence and vengeance rule in a galaxy where some are favored by fate everyone…

  • Ghost in the Wires : My Adventures as the World’s Most Wanted Hacker

    Ghost in the Wires : My Adventures as the World’s Most Wanted Hacker Kevin Mitnick the world’s most wanted computer hacker managed to hack into some of the country’s most powerful – and seemingly impenetrable – agencies and companies….